Sorularınız için ? +90 312 311 6217

PROJE

AVRUPA SPOR HAFTASI

Avrupa Spor Haftası her yıl geleneksel olarak düzenlenen, çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini arttıran önemli bir projedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığımızca Avrupa Spor Haftasında etkinliklerinde koordinatörlük yetkisi verilmesi ve önceki yıllarda Federasyonumuzca gerçekleştirilen başarılı projelerin (Beraber Yürüyelim, Hisapp Mobil Uygulama, His Festivalleri, Herkes İçin Spor Günleri, 2020-2021-2022 Yılı Avrupa Spor Haftası vb.) Avrupa Parlamentosu tarafından başarılı bulunması hasebiyle, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Avrupa Parlamentosu tarafından desteklenmesi kararlaştırılmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Avrupa Delegasyonu tarafından, Ülkemiz adına Avrupa Spor Haftası kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin koordinasyonu ve yetkisi Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’na verilmiştir.

Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye’de yaş cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin öncelikle yaklaşık 4.5 milyon kişinin ve çarpan etkisiyle 83 milyon Ülkemiz nüfusunun tamamının spor ve fiziksel aktivite ile bu projenin bir parçası olması hedeflenmektedir. 2023 yılı için projemizin birincil hedef kitlesi Türkiye’nin turizm ve nüfus popülasyonu yüksek olan başta 7 bölge 7 il (Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Gaziantep, Van, Trabzon) olup, genel hedef kitlesi ise 81 ilimiz olarak belirlenmiştir. Avrupa Spor Haftası (23-30 Eylül) boyunca, projemiz birincil hedef kitlesinde yer alan başta 7 bölge 7 ilimizde, 110 ayrı Herkes İçin Ulusal Spor ve Sağlık Günleri etkinlikleri gerçekleştirilecek olmakla birlikte, proje paydaşlarımız işbirliğinde 81 ilimizde spor ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturucu çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.